Барај
 • Водоводџија
 • Здравје
 • Онлајн продавници
 • Перење Теписи
 • Ресторани
 • Стоматолошки Ординации
 • Телефони
 • Теретани
 • Фризерски салони
Град

По двата Pro модели, на преглед дојдоа iPhone 13, и iPhone 13 mini од понудата на iStyle продавницата. Освен разликата во големината и батеријата, тие се реално два идентични телефони, но сепак нудат различни искуства за користење.

Откријте кој од овие два е подобар, кому овој телефон му е мал, а кому не.

Позитивно
 • врвен дизајн
 • квалитетна изработка
 • iPhone 13 mini најкомпактен на пазарот
 • одлични екрани
 • одлични камери
 • најдобро видео во својата класа
 • одлично перформанси
 • IP68 отпорност на вода
 • стерео звучници
 • брз и оптимизиран iOS
Негативно
 • висока цена
 • немате LED известување AlwaysON
 • двојна SIM само со eSIM
Бесплатно известување за пад на цената!
Поставете известување за Apple iPhone 13 128GB Starlight - 40,990.00

IPHONE 13 (MINI) ДИЗАЈН

Новите iPhone 13 и iPhone 13 mini го следат дизајнерскиот јазик на минатогодишните модели речиси до милиметар. Главната разлика е во модулот на камерата на задната страна во кој двете леќи сега се поставени дијагонално наместо една над друга. Причината е валидна – поголем сензор за главната камера, оној од минатогодишниот iPhone 12 Pro Max.

Повторно на двата модели имаме целосно рамна предна и задна страна и рамна алуминиумска рамка со мат финиш во боја на задниот дел.

iPhone 13 повторно има екран од 6,1 инчи на предната страна, а iPhone 13 mini има екран од 5,4 инчи, и во двата случаи со 20% потесен засек, исто како кај моделите Pro. Има селфи камера, Face ID и слушалки за повици или звучник на врвот.

Рамката на екранот е симетрична, но секако е позабележителна во дебелина отколку кај многу поевтини Android.

На левата страна се наоѓаат нано фиоката за SIM-картичка, копчињата за контрола на јачината на звукот и прекинувачот за профилот на звук. На спротивната страна повторно е копчето за вклучување. Нема ништо на врвот, а подолу се приклучокот Lightning, главниот микрофон и главниот звучник. Со оној на горниот дел од екранот репродуцира стерео звук, а поголемиот модел остава впечаток на нешто поголема јачина, веројатно поради големината на самиот телефон.

Во задниот дел на модулот има две камери. Недостасуваат телефото камерата која најмалку ќе ви недостига, ЛЕД блицот и микрофонот. Подолу е логото на Apple.

Стаклото Ceramic Shield ги штити предниот и задниот дел на двата модели, и двата се водоотпорни до длабочина од 6 m.

Најголемата разлика е секако во големината и тежината на уредот. Ајде да го ставиме вака, iPhone 13 е со вообичаената големина денес, додека iPhone 13 mini е мал во денешни услови. Ова е особено точно ако го инсталирате со iPhone 13 Pro Max.

Ќе им одговара на сите оние на кои телефонот им е повеќе алатка отколку уред за забава. Иако е мал и компактен, тој прави сè што прави iPhone 13 исто толку добро. Ги нуди истите перформанси, подеднакво добри камери, но помала автономија.

Повеќето од нас заборавија колку овој телефон може да биде компактен и лесен. Заборавивме дека телефонот може да се изгуби во предниот џеб и да не ги здроби вашите најблиски додека седите во автомобилот. Ракувањето со една рака е лесно и како што всушност треба да биде, но затоа искуството од гледање филмови и YouTube сепак ќе биде малку поретко.

Накратко, вие ја избирате само големината што најмногу ви одговара.

Доколку го барате најдобриот, најмалиот телефон, iPhone 13 mini е она што го барате, инаку изберете iPhone 13.

IPHONE 13 (MINI) ЕКРАН

iPhone 13 е опремен со 6,1-инчен OLED екран во FHD + резолуција, а iPhone 13 mini е ист со дијагонала од 5,4 инчи. Она што ги издвојува од OLED од серијата Pro е стандардната стапка на освежување од 60 Hz.

На хартија разликата помеѓу 120Hz и 60Hz звучи реално, но бидејќи ги имав за споредба, овде во случајот со моделите iPhone 13 и 13 Pro не е толку забележлива. Гледањето и лизгањето низ содржината е убаво и мазно на екраните на мини уредите iPhone 13 и 13.

Веќе заклучивме дека намалувањето на засекот, исто така, не носи посебни придобивки.

Дисплејот во боја на двата модели е пријатен за око и се прилагодува на околината во која се користат. Тоа е технологијата True Tone на Apple. Читливоста под агол е одлична, а осветленоста гарантира читливост дури и на сонце.

Јасно е дека гледањето во поголемиот екран на iPhone 13 е поубаво, особено ако сте навикнати да гледате во поголеми екрани или немате совршена визија, но сè може да се прочита на овој мал 5,4-инчен екран на iPhone 13 mini. . Видеата и игрите секако изгледаат подобро на поголем екран.

Ниту едното ниту другото не го поддржува екранот AlwaysON, а стаклото Ceramic Shield ги штити од оштетување. Бидејќи тие се целосно рамни, инсталирањето дополнителна заштита во форма на калено стакло е исклучително едноставно.

Накратко, вие ја избирате големината што најмногу ви одговара.

IPHONE 13 (MINI) КАМРИ

Значително подобрување во однос на неговите претходници, и двата модели на iPhone 13 доживеаја во однос на камерите. Имено, сензорот на главната камера и на 13 и на 13 mini сега е оној од минатогодишниот iPhone 12 Pro Max. Затоа профитираше од големината на самиот сензор, но и од оптичката стабилизација Sensor Shift.

Благодарение на големите пиксели и широката решетка од f / 1,6, овој фотоапарат прави одлични фотографии, и во текот на денот во идеални услови и во тешки услови.

Заедно со него и двете имаат многу добра широкоаголна камера, која секако ќе понуди подобри резултати во текот на денот.

Со нив снима видео до 4K со 60 fps со импресивна стабилизација, а покрај тоа што е во рака како играчка, iPhone 13 mini снима и одлично видео за кое повеќето во светот на Android можат да сонуваат.

Селфи камерата од 12 MP на предната страна не е променета во однос на претходната серија, а како и кај моделите Pro, снима многу добри портрет селфи фотографии и видеа до 4K 60 fps. Опремен е со жироскопска EIS стабилизација.

Интерфејсот на камерата е идентичен со моделите Pro. Покрај стандардниот режим на фотографирање со насока на фокус и компензација на експозиција и режим на портрет и избор на објектив, т.н. Стилови. Има неколку различни што можете да ги приспособите и зачувате како стандардни. Без разлика дали сакате поизразени бои како на водечките телефони на Samsung или поизразен контраст како кај Pixels, на овој начин можете да го добиете и кај серијата iPhone 13.

Додаден е и режим на филм, кој ви овозможува динамично да го поместувате фокусот за време на снимањето, автоматски, па дури и подоцна во веќе снимените видеа. Таму квалитетот на видеото е ограничен на 1080p, а резултатите во голема мера ќе зависат од количината на светлина.

Проверете го квалитетот на фотографиите од мини галеријата подолу. Нема разлики помеѓу фотографиите направени од iPhone 13 и 13 mini, а добар дел од нив можете да ги споредите со оние направени од моделите Pro во тој преглед.

IOS 15

И овде едноставно нема никакви разлики од искуството што ќе го добиете од моделите на iPhone 13 Pro, освен оние поврзани со големината на самиот уред.

iOS 15 не се разликува премногу од она што го понуди iOS 14 минатата година. Виџетите на почетниот екран и апликацијата Media Library се најголемите новитети. Некои апликации се ажурирани, режимот за фокусирање е додаден, а сè друго е помалку, повеќе исто.

IPHONE 13 (MINI) ПЕРФОРМАНСИ И БАТЕРИЈА

Сите четири модели на iPhone 13 имаат нов Apple A15 Bionic 5nm чип со шест јадра, вклучувајќи ги и iPhone 13 и 13 mini. Тоа носи уште подобри перформанси и енергетска ефикасност. Промоделите имаат 2 GB RAM повеќе, но овие два ќе задоволат со 4 GB. Плус, дури и најевтиниот iPhone 13 mini има најмалку 128 GB меморија за податоци. Се нудат и модели од 256 и 512 GB доколку платите повеќе.


Како и обично, хармонијата на хардверот и софтверот гарантира врвни перформанси и на овие два поевтини модели. 2 GB RAM помалку не се чувствува, но можеби после неколку години бидејќи веројатно ќе ги користите овие повеќе од две години.

Face ID е сигурен и брз во сите услови, со и без очила, но не и со маска за лице, освен ако при рака немате Apple Watch.

Немав проблеми со квалитетот на повикот на овие два модели на iPhone 13. Поддржани се и 5G мрежите, а услугите за локација GPS функционираат совршено. NFC за Apple Pay исто така имаат.

Apple вети подобра автономија во однос на своите претходници и генерално е подобар, повеќе на 13 отколку на мини. Ова значи дека може да очекувате максимум 5-6 часа прикажување на екранот од iPhone 13 mini со батерија од 2438 mAh. Ајфон 13 со 3240 mAh ќе понуди повеќе, 7-8 часа, а зависи од навиките.

Тие полнат жично и безжично, и двете до 20 W жично, и трае околу еден час и 20, до еден час и 30 минути до 100%. Поддржано е и полнење од 15W Magsafe и полнење Qi од 7,5W. Полначот се купува посебно.

ОЦЕНКА ЗА IPHONE 13 (MINI).

За повеќето фанови на Apple кои бараат малку поевтин iPhone, iPhone 13 ќе биде добар избор. За оние кои бараат нешто навистина компактно и не поминуваат денови зјапајќи во телефонот, iPhone 13 mini ќе го понуди најдобриот мал телефон на денешницата. Доаѓа со врвни перформанси, одличен екран и веројатно најдобрите камери во компактниот сегмент, особено ако често снимате видео.

iPhone 13 Први ипмресии

Какво КРИЕ новият iPhone 13 Pro Max - РЕВЮ и лично мнение

Ето какво мисля за новия iPhone 13 Pro Max! Наистина един много интересен модел, който крие някой неща в ръкава си. Какви са те и заслужават ли си ...

Оцени го

Дизајн

Перформанси

Батерија

Камери

Екран

Избери

Вашето искуство се препорачува да содржи најмалку 2-3 реченици

Јули, 2024

14

Понеделник

Затворено

August 26,2019

 • Вторник
 • 9:00am - 10:00am
 • feedbackadmin
Ќе ви биде испратена потврда за резервацијата, на вашата емаил адреса!

Успешно!

Го добивме вашиот термин за резервација, ќе бидете известени на емаил дали вашиот термин е ОДОБРЕН или ОТКАЖЕН. (Проверете и во spam/junk фолдерот на вашиот емаил).