Барај
 • Водоводџија
 • Здравје
 • Онлајн продавници
 • Перење Теписи
 • Ресторани
 • Стоматолошки Ординации
 • Телефони
 • Теретани
 • Фризерски салони
Град

Поранешниот подбренд Huawei ги стекна условите повторно да соработува со Google со одвојување од матичната компанија, враќајќи се на нашиот пазар со уред кој се стреми да биде „најдобар избор за купување“ оваа сезоната.

Екран6,67″ (1.080 x 2.340 пиксели)
ProcesorQualcomm Snapdragon 778G 5G
RAM / Меморија6 / 8 GB, 128 / 256 GB
Камери108 MP + 8 MP + 2 MP + 2MP, 32 MP selfie
Димензии150 x 74 x 7,8 mm, 175 g
Плус
 • Екран
 • Дизајн и завршница
 • Капацитет на меморија
 • Батерија и полнач
Минус
 • Фотографии со послабо осветлување

Кога Трамп им оневозможи на Google и Huawei да работат заедно поради американско-кинеската економска војна, кинескиот гигант – заедно со неговиот подбренд Honor – требаше да го заземе глобалниот трон на индустријата за мобилни телефони. Во меѓувреме, Honor беше продаден на „трета страна“, што му овозможи – сепак – да инсталира полнокрвни услуги на Google на своите телефони, па по речиси две години се врати на нашиот пазар, со моделот Honor 50.

Невозможно е да не се забележи извонредната сличност на овој уред со подеднакво неодамна претставениот мобилен телефон Huawei nova 9 – тоа е резултат на фактот што двата уреди беа развиени во време кога Honor сè уште беше дел од Huawei. Сепак, постојат разлики и не само во достапните бои. Тие најмногу се однесуваат на поставувањето на камерата, што е сосема различно кај овие два телефони, како и на фактот дека чипсетот на Qualcomm во Honor 50 доаѓа со поддршка за 5G мрежи. Секако, најголемата разлика е во софтверската платформа, бидејќи Honor 50 ја има „вообичаената“ платформа на Google, т.е. Google Mobile Services и Play Store на Google.

Модерен дизајн

Однадвор, Honor 50 изгледа како полнокрвен предводник, кој е поддржан од исклучително убедлив финиш и многу модерен, младешки дизајн. Телефонот има стаклена површина и на предната и на задната страна, поврзана со алуминиумска шасија, а се одликува со исклучителна елеганција, бидејќи е „дебел“ само 7,8 милиметри.

Исто така е многу лесен, иако стои феноменално во рака и обезбедува многу удобно ракување, благодарение на заоблувањето на екранот лево и десно. Достапен е во разнобојни верзии (на пример, со повторувачко лого на Honor на задната страна или светки со основна сребрена боја), што го прави многу лесно да се издвоите меѓу конкуренцијата.

Неговиот главен адут сепак е екранот. Станува збор за 6,57-инчен OLED со резолуција од 1.080 x 2.340 пиксели што покрива 89,7% од површината на предниот дел на телефонот, што обезбедува можност за динамичко освежување на сликата до 120 Hza, со чувствителност на допир од 300 Hza. , што засега е сè уште карактеристика исклучиво на врвните модели на пазарот. Приказот на сликата е исклучително пријатен за окото, со стабилност на контрастот во сите временски услови и натпросечна заситеност на боите и прилагодлива флуидност на сликата.

Во однос на хардверот, уредот доаѓа со најновиот чипсет на Qualcomm за смартфони од средна класа, 6-нанометарски осум-јадрен Snapdragon 778G 5G, но и со исклучителни мемориски капацитети – повторно карактеристични за посилните модели – од 6 GB RAM и 128 GB. меморија за складирање или 8 GB RAM и 256 GB простор за складирање. Софтверски, има Android OS 11 и Magic UI 4.2, што е, всушност, идентично со EMUI UI на кој се навикнати корисниците на мобилни телефони Huawei.

БРЗО ПОЛНЕЊЕ

Со споменатите тенки димензии, не е чудно што производителот успеа да вгради батерија со само просечен капацитет од 4.300 mAh, но нејзината автономија се покажа како оптимална, па на овој уред може да се потпрете до доцна во ноќта со интензивна употреба, доколку е наполнето претходната вечер.

Доверливоста ја поткрепува и фактот што доаѓа со полнач од 66 W, кој ќе може да наполни целосно празна батерија „до врв“ за 45 минути. Бидејќи се повеќе конкурентни производители одлучуваат да не испорачуваат полнач за телефон (а камоли брз), ова е факт за пофалба.

Honor 50 Камери

Камерите се всушност единствената карактеристика на Honor 50 која го „издава“ како претставник на уредите од средната класа. Сетапот се состои од четири леќи во позадина, каде главната камера има сензор со максимална резолуција од 108 мегапиксели, што создава сосема просечни фотографии за овој ценовен опсег, од кои сите ќе бидат задоволни. Има и широкоаголна камера од 8 мегапиксели, макро објектив од 2 мегапиксели и сензор за длабочина од 2 мегапиксели.

Сепак, нема оптичка стабилизација. Тоа значи дека при добри услови на осветлување ќе добиете многу добри фотографии, додека ноќе – особено ако се движите – ќе бидат многу помалку детални и со забележлив шум, што може да се елиминира со фиксирање на телефонот и подолго изложување во ноќен режим.

За пофалба е секако екстремно корисниот широкоаголен објектив, кој е многу подобар избор од објектив за зумирање (особено кога немаме OIS). Селфи камерата е стандардна над просекот за Honor (и Huawei) и има резолуција од 32 мегапиксели.

Кога сè ќе се додаде и одземе, може да се заклучи дека ова е – всушност – еден од најинтересните модели на раскрсницата на премиум категоријата на мобилни телефони од средна и речиси највисока класа, која е особено популарна во последните месеци. Honor 50 е сериозен кандидат за сезонски „best buy“.

Оцени го

Дизајн

Перформанси

Батерија

Камери

Екран

Избери

Вашето искуство се препорачува да содржи најмалку 2-3 реченици

Април, 2024

23

Вторник

Затворено

August 26,2019

 • Вторник
 • 9:00am - 10:00am
 • feedbackadmin
Ќе ви биде испратена потврда за резервацијата, на вашата емаил адреса!

Успешно!

Го добивме вашиот термин за резервација, ќе бидете известени на емаил дали вашиот термин е ОДОБРЕН или ОТКАЖЕН. (Проверете и во spam/junk фолдерот на вашиот емаил).