Барај
 • Водоводџија
 • Здравје
 • Онлајн продавници
 • Перење Теписи
 • Ресторани
 • Стоматолошки Ординации
 • Телефони
 • Теретани
 • Фризерски салони
Град

Huawei по долго време се враќа на пазарот со нов телефон. Пред некој ден официјално претставен во Виена, Huawei nova 9 е реално интересен телефон за средната класа.

Исклучително атрактивниот дизајн е придружен со многу убав OLED екран од 120 H, солидни перформанси и камери, пристојна батерија и полнење од 66 W.

Телефонот Huawei new 9 го користам нешто повеќе од десет дена, за кое време се покажа како телефон кој несомнено ќе ја привлече наклонетоста на многумина да не беше истиот недостаток што Huawei го оптоварува веќе две години.

Плус
 • Многу добри перформанси
 • Одличен екран
 • 66W полнење (до 100% за помалку од 40 мин)
 • Солидни камери
 • Премиум впечаток во рака
 • Маска и полнач во пакувањето
 • Двојна СИМ-картичка
 • Многу атрактивен дизајн
Минус
 • Нема услуги на Google или Play Store
 • Без стерео звучници
 • Не поддржува мемориски картички
 • Не поддржува 5G
 • Висока цена во споредба со конкуренцијата

HUAWEI NOVA 9 ДИЗАЈН И ЕРГОНОМИКА

Мене лично најмногу ми се допадна Huawei nova 9 во поглед на дизајнот. Телефонот е навистина убав, и покрај многу пространиот екран во раката, не е тежок или гломазен. Исклучително е тенок.

Изработен е од стакло одзади и напред, удобно закривен од двете страни и тенка алуминиумска рамка. Нема водоотпорен сертификат.

Во поголемата дупка на екранот има селфи камера од 32 MP. За жал, овој телефон нема стерео звучници. На врвот е само дупката на микрофонот, а долу се USB C, единствениот звучник, главниот микрофон и фиоката за две нано SIM-картички.

Левата страна е целосно чиста, а десната има одлично изведени копчиња за контрола на јачината на звукот и копчето за вклучување.

HUAWEI NOVA 9 ЕКРАН

Немам поплаки за екранот. Тоа е доволно голем и остар екран, малку закривен на колковите и со мазна стапка на освежување од 120 Hz и одговор на допир до 300 Hz. Во поставките, изберете 120Hz освежување како стандардно или приспособливо, кое автоматски ќе се приспособи во зависност од тоа што се прикажува на екранот и може да заштеди малку повеќе енергија од батеријата.

Бидејќи се работи за OLED панел, ми се допадна изразеното прикажување на бои, одличната читливост под агол и осветлувањето за внатрешна и надворешна употреба.

Така, новата 9 има одличен екран за уживање во онлајн содржините, социјалните медиуми, YouTube, Netflix и игрите.

Поддржан е и AlwaysON приказот за известување, што е дефинитивно плус.

Под екранот има оптички читач за отпечатоци, кој работи убаво и сигурно.

Она што не ми се допаѓа е т.н сензор за близина или сензорот што екранот треба да го исклучи кога го ставате телефонот на уво кога зборите. Има нешто чудно во тоа, иако немав проблем со случајно прекинатите повици или несакана интеракција со екранот.

HUAWEI NOVA 9 КАМЕРИ

Huawei new 9 е опремен со вкупно пет камери. Има селфи камера од 32 MP на предната страна со f / 2.0 леќа и Gyro EIS стабилизација при снимање видео. Видеото снима и во 4K квалитет со предната камера.


Тој носи четири камери во задниот дел. Главната е она што Huawei ја нарекува Ultra Vision 50MP камера со PDAF автофокус и тој RYYB сензор што апсорбира уште повеќе светлина. За жал, доаѓа без OIS, кој оваа година почна да се појавува и во сегментот на средната класа и за помалку пари. Има и употреблива камера со ултра широк агол од 8 MP, која секако ќе прави подобри фотографии во текот на денот отколку навечер. Покрај нив, новиот 9 има и макро камера од 2MP и сензор за длабочина од 2MP, кои се таму за да го подигнат вкупниот број на објективи.

Интерфејсот на камерата нуди неколку опции за фотографирање, па покрај автоматскиот режим со алгоритми со вештачка интелигенција, нуди и Professional со еден куп рачни поставки, Портрет, Ноќ и многу други наменети за блогери и ненамерни инфлуенсери. Така, режимот за фотографирање Vlog нуди непречено префрлување од задната страна на селфи камерата без да го прекинувате фотографирањето, а исто така нуди симултано фотографирање од двете камери на поделен екран или тој прозорец.

Со главна и ултра широкоаголна камера, новиот 9 може да прави многу добри фотографии, особено во дневни услови. Во многу случаи, пријатно ме изненади и при фотографирање и ноќе, иако може да се случи фотографијата во автоматскиот режим да излезе подобра од онаа во Ноќниот режим.

Општо земено, би сакал да фотографирам малку побрзо. Има одредено доцнење од моментот кога ќе ја снимате фотографијата до нејзиното зачувување и прикажување. Се разбира, ова е поизразено кога снимате во попребирливи услови.

Видеото 4K исто така изгледа прилично пристојно. Подолу се некои од примерите на фотографии што ги направив со камерите на телефонот:

EMUI 12 I ANDROID 11?

Приказната за софтверскиот аспект на овој телефон остана малку неискажана. Имено, сите го очекувавме HarmonyOS 2.0, но на крајот не го добивме. За време на презентацијата, Huawei се фокусираше на EMUI 12, освежен кориснички интерфејс кој носи нов фонт на системско ниво, нов Контролен центар и подобра поврзаност и интеграција со другите телефони на Huawei.

Но, она што лежи во основата е прашање на кое не најдов официјален одговор. Не добив дефинитивен одговор на ова, ниту може да се најде во вообичаениот сегмент од главните поставки за уредот. HarmonyOS и Android не спомнуваат медицина. Многумина рецензенти се убедени дека ова е Android 11 покриен со овој нов интерфејс EMUI 12, кој го краде шмекот на HarmonyOS.

Во секој случај, апликациите за Android се поддржани. Услугите на GMS се заменети со услуги на HMS, а Play Store е заменет со продавница на App Gallery. Сè повеќе е полн со апликации, но многу популарни наслови сè уште недостасуваат. Ова е местото каде што Petal Search, пребарувачот на Huawei, доаѓа на помош, што го олеснува инсталирањето на апликациите.

HUAWEI NOVA 9 ПЕРФОРМАНСИ, ЗВУК И БАТЕРИЈА

Дека станува збор за телефон од средна класа сведочи и серијата Snapdragon 7 под хаубата. Сепак, станува збор за многу способен и економичен чип од 6nm Snapdragon 778G, кој доаѓа со графички копроцесор Adreno 642L, 8GB RAM и 128/256GB меморија за податоци. Не поддржува мемориски картички.

Реално, оваа конфигурација ќе му понуди на секој просечен корисник одлични перформанси, непречено и течно работење, мултитаскинг, па дури и искуство со игри. Пробав PUBG и Asphalt 9, кои нова 9 ги врти непречено и без оптеретување. Корисничкиот интерфејс е исто така убав и мазен под прстите, а освежувањето на екранот од 120 Hz придонесува за сè.

Она што ме разочара донекаде е квалитетот на звукот. Имено, новиот 9 има само еден звучник додека денес многу поевтини телефони имаат подобар стерео звук. Нема 3,5 милиметарски аудио приклучок, така што слушалките ги поврзувате преку USB C-портата.

ОЦЕНКА ЗА HUAWEI NEW 9

Иако е многу атрактивен телефон, новиот телефон нова 9 не е многу добар за препорака. Причините за ова воопшто не се хардверски. Има еден куп адути. Има многу убав екран, солидни камери, многу добри и за повеќето одлични перформанси, и многу добра батерија со брзо полнење.

Најголем и најважен минус повторно е недостатокот на поддршка за услугите и апликациите на Google. Вториот минус му е камерата без OIS, а третиот што има само еден звучник. Сè друго е помалку важно. Можеме да го обвиниме и што нема аудио излез од 3,5 мм или водоотпорно куќиште. Реално најмалку ќе го почувствувате недостатокот на поддршка за 5G.

Оцени го

Дизајн

Перформанси

Батерија

Камери

Екран

Избери

Вашето искуство се препорачува да содржи најмалку 2-3 реченици

Април, 2024

23

Вторник

Затворено

August 26,2019

 • Вторник
 • 9:00am - 10:00am
 • feedbackadmin
Ќе ви биде испратена потврда за резервацијата, на вашата емаил адреса!

Успешно!

Го добивме вашиот термин за резервација, ќе бидете известени на емаил дали вашиот термин е ОДОБРЕН или ОТКАЖЕН. (Проверете и во spam/junk фолдерот на вашиот емаил).