Барај
 • Водоводџија
 • Здравје
 • Онлајн продавници
 • Перење Теписи
 • Ресторани
 • Стоматолошки Ординации
 • Телефони
 • Теретани
 • Фризерски салони
Град
Позитивно
 • одличен дизајн
 • квалитет на изработка и чувство во рака
 • одлични екрани
 • одлични камери
 • можеби најдобро видео во класата
 • одлични перформанси
 • IP68 отпорност на вода
 • стерео звучници
 • супер брз и оптимизиран iOS
 • богат систем, и интеграција со други уреди
Негативно
 • висока цена
 • iPhone 13 Pro Max гломазен и тежок
 • двојна SIM само со eSIM
Бесплатно известување за пад на цената!
Поставете известување за APPLE iPhone 13 Pro - 73,190.00

Новата серија на iPhone 13 пристигна во Македонија. Повторно, имаме четири модели, а тука ги представуваме, Pro моделите кои освен разликите во големината, дијагоналата на екранот и капацитетот на батеријата, всушност се идентични.

Дознајте од овој тест колку се добри, што ново носат во однос на нивните претходници и за кого се наменети, а за кого не се.

IPHONE 13 PRO (MAX) ДИЗАЈН

Во однос на дизајнот во споредба со неговите претходници, iPhone 13 Pro, и Pro Max носат многу малку новости. Целосно рамните предни и задни страни се повторно спарени со рамна рамка, кај моделите Pro изработени од нерѓосувачки челик.

Рамката на екранот е малку подебела од оние во премиум сегментот на телефоните со Android, но тоа никому нема да му пречи. Распоредот на отворите, и копчињата на рамката ќе им биде познати на сите кои досега користеле iPhone.

Лево се копчињата за контрола на јачината на звукот и прекинувачот за профилот на звукот, како и фиоката за една нано SIM. На десната страна е копчето за вклучување. Горе нема ништо, а долу пак е Lightning портот со звучник од едната и микрофон од другата страна.

На задната страна се наоѓа уште поголем модул за тројна камера со сензор за 3D ToF и LED блиц и микрофон. Долу е логото на Apple и тоа е тоа.

iPhone 13 Pro со екран од 6,1 инчи е многу полесен за ракување со една рака отколку, големиот и прилично тежок модел Max, кој има екран од 6,7 инчи и тежина од 240 g.

IPHONE 13 PRO (MAX) Камера

Дури и со серијата iPhone 13, Apple не потпадна под влијание на војната со мегапиксели во светот на Android. iPhone 13 Pro и Pro Max имаат вкупно четири камери од 12 MP, една напред и три назад.

 

Предната селфи камера не е променета во споредба со претходната серија, но прави многу добри портретни селфи фотографии и видеа до 4K 60 fps. Опремен е со жироскопска EIS стабилизација.

Назад има и три камери од 12 MP и сензор за длабочина 3D ToF. Главниот сензор е уште поголем во споредба со претходната генерација со 1,9 µm пиксели, двоен Pixel PDAF автофокус и Sensor Shift OIS стабилизација, како што сега имаат сите четири модели на iPhone 13. Објективот е со отвор од f / 1,5.

Има и ултра-широка од 12 MP со автофокус и макро режим и телефото камера од 12 MP со 3x зголемување и OIS.

Цврстиот став дека најдобро знаат како треба да изгледаат фотографиите е омекнат со текот на времето, па иако не имплементирале ниту еден од режимите за рачно фотографирање што ги нудат телефоните со Android, интерфејсот на камерата сега сè уште нуди одредена количина на контрола.

Покрај стандардниот режим на фотографирање со насока на фокус и компензација на експозиција и режим на портрет и избор на објектив, т.н. Стилови. Apple инсистира дека ова не се филтри и нуди неколку различни кои можете и да ги приспособите и да ги складирате како стандардни. Значи, ако сакате, ќе фотографирате светли бои како што прават телефоните Samsung.

Додаден е и режим за снимање филм, кој ви овозможува динамично да го менувате фокусот за време на снимањето, автоматски, па дури и подоцна во веќе снимено видео. Таму квалитетот на видеото е ограничен на 1080p, а резултатите во голема мера ќе зависат од количината на светлина. Тоа е повеќе трик отколку нешто на што би го засновале изборот на вашиот телефон.

iPhone 13 Pro и 13 Pro Max поговорка прават одлични фотографии со реална репродукција на бои и куп детали. И во текот на ноќта тие импресивно го извлекуваат максимумот на светлина и детали.

Видеото е повторно можеби најдоброто во класата со многу детали и одлична стабилизација и незабележлива транзиција помеѓу трите објективи. Така, ако често снимате видео, серијата iPhone 13 повторно се наметнува како одличен избор иако денес во кампот на Android се нуди и 8K видео.

IOS 15

Минатогодишното ажурирање на iOS беше секако поимпресивно од овогодинешното. iOS 15 носи некои дополнителни подобрувања, но ништо спектакуларно, а добар дел од тоа ќе дојде со последователни ажурирања.

Опцијата за поставување на виџетот на Почетен екран и Медиумска библиотека на апликации сè уште е таму. Контролниот центар сè уште е подеднакво приспособлив на кратенки и сè уште се повлекува десно од горниот дел на екранот. Центарот за известувања се повлекува лево од горниот дел на екранот и сега нуди резиме известувања во различни периоди од денот.

Некои домашни апликации се ажурирани како прелистувачот Safari кој сега може да ја прикаже лентата за адреси на дното и на горниот дел од екранот. FaceTime ќе понуди споделување и споделување филмови и слушање музика за време на видео повици.

Општо земено, искуството со iOS е помалку, повеќе исто како кај iOS 14. Она што е важно е интерфејсот под вашите прсти да биде мазен и течен со фини анимации. Корисниците на iPhone ќе ви сведочат дека тоа ќе биде случај четири години откако првпат ќе го лансирате.

Лично, не ни забележав во директна споредба со iPhone 13 и iPhone 13 mini со екрани од 60Hz дека интерфејсот е понемазен кај овие Pro модели со освежување од 120Hz, па според мене на ова не треба да му се придава посебно значење.

Ќе уживате во мултимедија на двата телефони. Екраните се одлични, а стерео звучниците се доволно гласни и со квалитетен звук. Аудио приклучокот од 3,5 милиметри нема модели на iPhone 13, така што ќе купувате безжично или ќе купувате слушалки, кои се приклучуваат на приклучокот Lightning.

Комплетот на апликации на Apple е импресивен како и обично, а App Store е наполнет со куп типично квалитетни апликации. Ќе најдете се што сакате.

IPHONE 13 PRO (MAX) ПЕРФОРМАНСИ И БАТЕРИЈА

Сите четири модели на iPhone 13 го имаат новиот Apple A15 Bionic 5nm чип со шест јадра, кој обезбедува уште подобри перформанси и енергетска ефикасност. Кај овие Pro модели, тој е поврзан со 6 GB RAM и 128/256 / 512 GB и 1 TB мемориски конфигурации.

Перформансите се апсолутен врв и нема сомнеж за тоа. Интерфејсот е мазен под прстите, веб-страниците се отвораат блиц и не се мачат дури и со најпребирливите игри. Кога играте, се чувствува одредена топлина на грбот нагоре, но без никакво влијание врз перформансите.

Face ID е единствената форма на биометриско овластување. Како и обично, тој е сигурен и брз дури и во целосна темнина, со и без наочари, но со маска за лице воопшто не се намалува, освен ако имате при рака Apple Watch. Во тоа име во времето во кое живееме, добар стар читач за отпечатоци би бил подобра опција.

Со квалитетот на повикот на овие два модели на iPhone 13 Pro, јас немав еден. Тие исто така поддржуваат 5G мрежи, се разбира, а услугите за локација GPS функционираат совршено. NFC за Apple Pay исто така имаат.

При претставувањето на новите телефони iPhone 13, Apple се пофали со 1,5 до 2,5 часа повеќе користење со едно полнење. Добрата вест е дека не лажеле. Автономијата е навистина подобра од неговите претходници, што е резултат на физички поголемите батерии од 3095 mAh и 4352 mAh и новиот чип A15.

И кај двата модели на iPhone 13 Pro, лесно можев да го извлечам целиот ден со вклучен екран над 7 часа.

Се полнат жично и безжично, поголемиот може да прими до 27W а помалиот до 23W на жица. Реално, со полнач од 30 W ќе ги наполните до 100% за околу 90 минути, што е многу побавно од она што се нуди во кампот на Android. Поддржано е и полнење од 15W Magsafe и полнење Qi од 7,5W.

Оцена на IPHONE 13 PRO (MAX).

Apple направи одлична работа со целата серија iPhone 13, така што не треба да се сомневате ниту во iPhone 13 Pro и Pro Max. Врвен хардвер и софтвер, со одлични камери, најдобри екрани досега, и најдобра батерија досега.

Доколку веќе сте нурнати во еко системот на Apple, iPhone 13 Pro, и Pro Max се добра препорака за вас, освен за оние кои веќе користат iPhone 12 Pro или Pro Max, во споредба со кои не носат толку значајна надградба.

Бидејќи тие се всушност идентични во секој поглед, разликата е само во големината или цената.

Тие немаат никакви вистински недостатоци освен многу високата цена, освен што можеби сè уште не понудиле некој AlwaysOn дисплеј.

Кога би бирал јас за себе, повеќе би избрал iPhone 13 Pro, бидејќи Max е некако премногу гломазен за мене, но тоа зависи од личниот вкус.


iPhone 13 Pro Test: 2 месеци подоцна!

Во денешното видео го разгледувам Apple iPhone 13 Pro! Дали вреди? Ајде да дознаеме!

iPhone 13 PRO Финална оценка

1 Искуство за iPhone 13 Pro (Max) Тест

Jovan24

1 Мислења/оцени

Одлична батерија

Сите искуства

4.4/ 5

Траењето на батеријата е неверојатно, едно полнење преку ноќ и трае цел ден, камерата е дефинитивно поквалитетна. Аудиото е многу гласно, што е добра работа. Единствениот проблем е што го имам телефонот само 5 дена и понекогаш ми кочи, што дефинитивно е загрижувачки.

Оцени го

Дизајн

Перформанси

Батерија

Камери

Екран

Избери

Вашето искуство се препорачува да содржи најмалку 2-3 реченици

June , 2024

16

Недела

Затворено

August 26,2019

 • Вторник
 • 9:00am - 10:00am
 • feedbackadmin
Ќе ви биде испратена потврда за резервацијата, на вашата емаил адреса!

Успешно!

Го добивме вашиот термин за резервација, ќе бидете известени на емаил дали вашиот термин е ОДОБРЕН или ОТКАЖЕН. (Проверете и во spam/junk фолдерот на вашиот емаил).