Барај
 • Водоводџија
 • Здравје
 • Онлајн продавници
 • Перење Теписи
 • Ресторани
 • Стоматолошки Ординации
 • Телефони
 • Теретани
 • Фризерски салони
Град

Samsung Q70/Q70T QLED е сеопфатно добар 4k телевизор, од линијата QLED на
Samsung за 2020 година. Обезбедува добри перформанси за повеќето употреби, и
доаѓа со некои дополнителни функции, како поддршка за променлива стапка на
освежување (VRR) за да се намали развлекувањето на екранот во игрите.


Телевизорот има висока стапка на освежување од 120 Hz и добра респонзивност.
Има функција за Вметнување Црна Рамка која помага да се намали заматувањето
при движење. Исто така, има неверојатно ниско доцнење на сигналот, што
овозможува респонзивно гејминг искуство. Телевизорот користи VA панел со
фантастичен сооднос на контраст, и извонредна црна униформност.

За жал, има слаби агли на гледање, така што сликата изгледа бледо отстрана, но ова е типично
за телевизори со VA панели. Иако станува доволно осветлен за да се бори против
отсјајот, и има пристојно управување со рефлексијата за добро осветлени простории,
не може да биде доволно осветлен за да испорача навистина задоволувачко HDR
искуство.

Samsung Q70T е добар за гледање телевизиски серии. Тој има добри перформанси
во добро осветлени простории, благодарение на високата максимална осветленост и
пристојното справување со рефлексии.

За жал, има слаби агли на гледање, па не се препорачува за широк агол на седење, бидејќи сликата изгледа избледено од страните.


Добри страни:
Пристојно справување со рефлексии
Добар upscaling на содржини со ниски резолуции без проблеми.


Лоши страни:
Лоши агли на гледање
Стил


Samsung Q70T има одличен дизајн, и е многу сличен со Samsung Q70/Q70R OLED,
како и со помалите ‘браќа’. Samsung Q60/Q60T OLED. Има минималистички дизајн,,
со многу тенки рамни и широка основа, и доаѓа со држачи за менаџирање на
каблите.


Основа на телевизорот
Основата е едноставна и добро го држи телевизорот, но сепак има малку мрдање
кога ќе се изложи на вибрација. Ногарките се широко поставени и се насочени
напред, па така ќе ви треба релативно голема основа на која ќе стои доколку не
планирате да го закачите на ѕид. Повеќе нема потреба од заштрафување, бидејќи основата само се лизга на телевизорот, правејќи го процесот многу полесен.


Големината на основата на 55 инчен телевизор е: 40,3’’ x 9,5’’.


Контраст:
Samsung Q70T има неверојатен контраст, кој може да прикаже длабоки црни бои. За
жал, нема можност за локално затемнување за да се подобри уште повеќе. Вреди да
се спомене дека контрастот може да варира помеѓу индивидуални телевизори.


Агли на гледање:
Како и повеќето телевизори со VA панели, Samsung Q70T има лоши агли на гледање.
Сликите изгледаат избледено од страната, правејќи го како лош избор за употреба во
големи соби или за широко седење.


Software:
Како сите Samsung телевизори, Samsung Q70T работи на Tizen оперативниот
систем. Тој е лесен за употреба и најчесто функционира беспрекорно, но сепак се
јавуваат багови кога ќе се смени внесот од PC на нешто друго, правејќи ги аглите на
екранот да изгледаат отсечено поради overscan. Тоа може да се реши со одење во
опциите за Големина на Слика и да се овозможи сооднос 16:9 и „Цел екран“ .


Далечинско:
Големина: Малo
Гласовни контроли:
Многу можности
CEC Мени контроли: Да
Други Smart можности: Да
Апликација за далечинско: Samsung SmartThings.


Samsung Q7T користи стандарден стил на далечински управувач на Samsung, кој е
комфортен во раката и дава лесен пристап до нештата кои најчесто се прават, како
подесување на гласот и враќање на почетниот екран. Исто така пости и копче да
продолжиш/пауза, за промена на канали, микрофон за гласовна асистенција и
кратенка до Ambient модот. Оваа верзија на далечинското исто така вклучува и
кратенки до Netflix, Prime Video и Samsung TV Plus, сет од бесплатни канали во живо.

ТВ Контроли

Контролите на телевизорот се поставени на средината, под логото на Samsung. Тоа е
едно копче кое овозможува да се вклучи или исклучи телевизорот, како и промена на
канали, звук и влезен сигнал.

Samsung Q70T QLED ТВ: Аудио
Q70T има два звучници внатре, за да произведувe стерео звук. Ако сакате целосно
искуство, ќе треба да додадете саундбар.
Внатрешните звучници најдобро функционираат за дијалог – гласовите лесно се
слушаат. Но, на системот му недостасува
бас
, поради што акционите сцени се чувствуваат рамно.


Q70T нуди два режими на звук: Стандарден и Засилен (кој го засилува дијалогот).
Може да го вклучите и приспособливиот звук на Интелигентен режим на Samsung, кој
се обидува да го создаде најдобриот звук за околината. Не забележавме голема
разлика со вклучен на интелигентен режим.
Верзијата на Q70 од 2020 година има моќност од 20 вати – половина од моделот од
2019 година. Произведува околу 85 децибели максимална јачина, што е сепак
доволно гласно за повеќето ситуации. Q70T поддржува Dolby Audio.

Samsung Q70T 4K QLED TV recenzija | Dali vredi da se kupi?

Samsung televizor ceni mk

2 Искуства заSamsung Q70/Q70T QLED ТВ Рецензија

ivanamka199223

1 Мислења/оцени

Familijaren televizor

Сите искуства

4.3/ 5

Prvično se somnevav vo baranjeto na mojot soprug da kupi nov televizor bidejḱi našiot 5-godišen televizor se čineše dovolno dobar, no mnogu mi e milo što rešivme da kupime nov televizor! Mislev deka samo ḱe bide pogolem televizor a ne sfativ kolku ḱe bide podobra slikata. Ni trebaa samo okolu 15 minuti da go otpakuvame noviot televizor, da povrzeme nekolku kabli i da go postavime na komodata. Neočekuvan bonus e toa što goleminata vsušnost odgovara na prostorot dosta podobro od stariot televizor. Ke go zakačivme na dzid, no izgleda odlično tamu kade što e vo momentov. Treba da go doživeete od prva raka za da sfatite kolku e podobar od ostanatite samsung televizori.

Оцени го

Слика

Вредност за парите

За играње игри

Паметни функции

Далечински управувач

Избери

Вашето искуство се препорачува да содржи најмалку 2-3 реченици

June , 2024

16

Недела

Затворено

August 26,2019

 • Вторник
 • 9:00am - 10:00am
 • feedbackadmin
Ќе ви биде испратена потврда за резервацијата, на вашата емаил адреса!

Успешно!

Го добивме вашиот термин за резервација, ќе бидете известени на емаил дали вашиот термин е ОДОБРЕН или ОТКАЖЕН. (Проверете и во spam/junk фолдерот на вашиот емаил).