Барај
 • Водоводџија
 • Здравје
 • Онлајн продавници
 • Перење Теписи
 • Ресторани
 • Стоматолошки Ординации
 • Телефони
 • Теретани
 • Фризерски салони
Град

На прв поглед, Xiaomi 11T Pro импресионира со својата привлечна надворешност, која е придружена со одлични хардверски спецификации, особено брзото полнење од 120 W. Поради пониската цена на верзија Mi 11, веќе го доби епитетот убиец, а дали го оправдува ова име, дознајте како и обично во нашиот детален преглед.

Позитивно
 • Освежување на екранот од 120 Hz
 • Добри камери
 • Врвен квалитет на градба
 • Полнење на батеријата од 120 W
 • Флуидност и стабилност во работата
 • Брз и прецизен сензор за отпечатоци
Негативни
 • Не поддржува мемориски картички
 • Не е водоотпорен
 • Нема безжично полнење

Бесплатно известување за пад на цената!
Поставете известување за Xiaomi Mi 11T Pro 5G - 41,999.00

Xiaomi 11T Pro – Основни карактеристики

 • ЕКРАН: 6,67 инчи, AMOLED, 1080 x 2400 пиксели
 • ПРОЦЕСОР: Qualcomm Snapdragon 888, 8 јадра, 2,84 GHz
 • РАБОТНА МЕМОРИЈА: 8 GB
 • ВНАТРЕШНА МЕМОРИЈА: 128 GB 256 GB
 • ПРЕДНА КАМЕРА: 8 MP
 • ЗАДНА КАМЕРА: 108 MP + 8 MP + 5 MP
 • ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ: MIUI 12.5 (Android 11)
 • БАТЕРИЈА: 5000 mAh
 • ДИМЕНЗИИ, ТЕЖИНА: x x 8,8 mm, 204 g

Оваа промена веќе започна со моделот MIX 4 – првиот паметен телефон на Xiaomi со камера под екранот. Сите паметни телефони пред моделот MIX 4 го имаа префиксот Mi пред нивните имиња, така што ова е голема промена бидејќи влијае на речиси целото портфолио на производи на Xiaomi. Xiaomi не наведе конкретна причина зошто одлучи да се откаже од префиксот Mi во името на уредот, но овој потег може да биде начин Xiaomi да го поедностави именувањето (брендирањето) на своите производи за да биде попрепознатливо и незаборавно во пазар. Ова е исто така добредојдена промена бидејќи компанијата во Кина веќе продава некои уреди без префиксот Mi во името.

Дизајн

Полнокрвниот елитен паметен телефон, покрај врвните хардверски спецификации, мора да понуди и надворешност што се истакнува и привлекува внимание, а елегантните линии и атрактивниот дизајн не се непознати за паметните телефони на Xiaomi. Xiaomi 11T Pro го следи дизајнерскиот израз кој е карактеристичен за моделите на компанијата оваа година, но не и оние од серијата Mi 11, туку повеќе личи на паметни телефони од серијата Redmi. Во директна споредба со моделот Redmi Note 10 Pro, на прв поглед е тешко да се разликуваат.

Екран

Најголемата замерка што ја имавме за минатогодишниот Xiaomi Mi 10T Pro беше што не доаѓаше со AMOLED екран, но за среќа со новиот модел Xiaomi 11T Pro е поправен, па кога ќе го земете во рака, веднаш станува јасно дека е еден од главните адути на овој уред.

И покрај поголемата дијагонала на екранот од 6,67 инчи, Xiaomi 11T Pro останува во релативно прифатливи димензии поради тенките рабови околу екранот, благодарение на кои се вклопува во секој џеб. Овој прекрасен екран може да се пофали со слика FHD + (2.400 x 1.080 пиксели) која има сооднос 20: 9 и поддршка HDR10 +.

Хардвер

Покрај неговата импресивна надворешност, Xiaomi 11T Pro импресионира со она што го нуди во однос на хардверските спецификации. Ова е уредот кој го содржи најдоброто и најсилното што моментално се нуди во светот на паметните телефони, а тоа е првенствено водечкиот процесор на Qualcomm оваа година – Snapdragon 888.

Очекувано, предводникот на процесорот од следната генерација носи напредок во сите области – зголемување од 35% во перформансите на игри, 25% зголемување на перформансите на процесорот, но некако зголемување од 70% во перформансите на сегментот AI. Единственото прашање е до кој степен корисникот може да ја искористи целата моќ и можности на овој процесор.

Главната карактеристика на процесорот Qualcomm Snapdragon 888 е нова архитектура изградена во процес на производство од 5 nm со новите јадра Kryo 680 кои работат со максимална брзина на такт од 2,84 GHz со технологијата Arm Cortex-X1. Во комбинација со овој процесор доаѓа моќна графика Adreno 660 за елитно искуство со игри што ја носи функцијата Variable Rate Shading (VRS) за зголемување на перформансите до 30% и функцијата Qualcomm Game Quick Touch што го зголемува одговорот до 20%. Всушност, многу е тешко да се наведат сите карактеристики и функции на овој процесор, а за оние кои се заинтересирани можат да ја посетат официјалната веб-страница на Qualcomm каде ќе ги најдат сите посакувани податоци.

Камери

Xiaomi одлучи да го опреми моделот Xiaomi 11T Pro со основниот сензор ISOCELL HM2 од 108 MP што Samsung го претстави во септември 2020 година. Тоа е третата генерација на сензори од 108 MP на Samsung. Обезбедува технологија за спојување на пиксели од 9-во-1, каде пикселите од 0,7 μm се комбинираат во голем пиксел од 2,1 μm. Официјалните податоци велат дека осетливоста на светлината на овој сензор е зголемена за 900%, а Ноќниот режим 2.0 со функцијата RAW со повеќе слики ефикасно го намалува шумот.

Батерија

Според нас, најинтересната и најпривлечната карактеристика на смартфонот Xiaomi 11T Pro е неговата батерија, но не поради нејзиниот капацитет или автономија, туку поради брзината на полнење. Високата брзина на полнење одамна е многу посакувана карактеристика за сите паметни телефони, додека таа е речиси задолжителна за водечките уреди. Кога станува збор за технологијата за брзо полнење, Xiaomi ја подигна оваа приказна на сосема ново ниво што беше незамисливо пред неколку години, а сега новите водечки модели на компанијата како MIX 4 или нашиот тест 11T Pro доаѓаат со поддршка за брзо HyperCharge од 120 W. полнење..

Заклучок

Xiaomi 11T Pro се покажа како логична надградба на минатогодишниот модел, што заедно со голем број атрактивни карактеристики го прави многу интересен. Како што се очекуваше, Xiaomi 11T Pro носи многу клучни и посакувани предводнички карактеристики како што се атрактивен дизајн и врвни хардверски спецификации, но она што го прави овој паметен телефон да се издвојува е технологијата за брзо полнење од 120 W. Според нас, најголемиот недостаток на минатогодишниот модел беше IPS екранот, кој не беше лош, но AMOLED екранот е секогаш попосакувано решение, особено во толку висока класа на уреди, а Xiaomi 11T Pro може да се пофали со врвен AMOLED екран со Стапка на освежување од 120 Hz. Севкупно, нашиот впечаток е дека смартфонот Xiaomi 11T Pro носи вистинско искуство на првокласен водечки паметен телефон за кој нема да морате морате да одвоите голема сума на пари.

Оцени го

Дизајн

Перформанси

Батерија

Камери

Екран

Избери

Вашето искуство се препорачува да содржи најмалку 2-3 реченици

Април, 2024

23

Вторник

Затворено

August 26,2019

 • Вторник
 • 9:00am - 10:00am
 • feedbackadmin
Ќе ви биде испратена потврда за резервацијата, на вашата емаил адреса!

Успешно!

Го добивме вашиот термин за резервација, ќе бидете известени на емаил дали вашиот термин е ОДОБРЕН или ОТКАЖЕН. (Проверете и во spam/junk фолдерот на вашиот емаил).